![]() Če se samo obrnete okoli sebe in ste malce več pozorni na oglasna sporočila po televiziji in ostalih medijih, izdelkih v trgovinah, vse povsod je sedaj dosti večji poudarek na nizko hidratnih hranilih ne glede ali gre za pijače ali hrano. Če se spomnite leta nazaj je večina oglasov bazirale na nizko maščobnih izdelkih. In ne samo oglasi pač pa tudi diete, ki so jih športniki uporabljali so bili pred vsem usmerjeni k limitiranju maščob in ne v toliki meri ogljikovih hidratov. Torej kaj je prav? Katera dieta bo pripeljala do zaželenih rezultatov?
Z vidika bodybuildinga in fitnesa drži, kot pribito, da nizek odstotek ogljikovih hidratov zagotovo deluje. Vsak resen bodybuilder in fitnesar ima striktno nizko hidratno dieto če želi izgledati popolnoma "izrezan". Kaj se dogaja s telesom pri nizko hidratnih dietah? Zmanjševanje ogljikovih hidratov privede do deficita glukoze v krvi (saj se ogljikovi hidrati pretvorijo v telesu v končni produkt-glukoza). To posledično povzroči manjše izločanje inzulina ter večje sproščanje rastnega hormona in glukagona. Zaradi tega bo telo kot vir energije prisiljeno izkoriščati mašobo kot dodaten vir energije.In vse je to v redu in prav vse dokler ne pride do prevelikega deficita saj bo v takem primeru telo začelo trošiti tudi beljakovine iz mišic kot dodatni vir energije.Da do tega ne bi prišlo je potrebno pametno zmanjšati količino ogljikovih hidratov in kar je še bolj pomembno izbrati prave hidrate ob pravem času. Priporočljive in zelo učinkovite diete na daljši rok so seveda zmerne diete, ki vsebujejo cca 200 gr ogljikovih hidratov na trening dan in 100-150 gr na dan brez treninga.Nekateri posamezniki naredijo en krat na teden t.i. loading-polnjenje z ogljikovimi hidrati in sicer 300-400 gr. Največji problem, ki se pri hizko hidratnih dietah pojavlja je dejstvo, da množica ljudi pretirava v zmanjševanju vnosa ogljikovih hidratov do te mere , da telo popolnoma izčrpajo. Takšn diete, ki imajo izredno nizek odstotek hidratov cca 50 gr na dan ali pa nič so škodljive še posebej kadar se uporabljajo na daljši rok. Zmanjševanje količine ogljikovih hidratov na 30-50 gr je na daljši rok slabo saj telo ne bo imelo dovolj energije za trening kar privede do trošenja beljakovin in upadanja mišične mase ter moči in tudi volje do treninga. Za izredno nizko hidratne diete je značilno tudi to, da je po končanju takšne diete fit-back izredno močan saj pri ponovnem normalnem vnosu ogljikovih hidratov pride do hitrega nabiranja maščobe. Kar se tiče izbora hranil in ogljikovih hidratov pa je pomembno sledeče: -uživajte prave hidrate ob pravem času -poudarek naj je na ogljikovih hidratih z nizkim GI( vodijo do počasnejšega porasta glukoze v krvi) -V prvi polovice dneva do treninga uživajte cca 20 % celotne količine ogljikovih hidratov in sicer z nizkim Gi ( sadje, zelenjava ) -Takoj po treningu v času 30 min zaužijte 30 % hidratov z visokim GI( glukoza, maltodextrin) -V naslednjih 3 urah pa še preostalih 40% hidratov z nizkim GI( basmatik riž, testenine iz polnovredne moke) -Uživajte dosti vlaknin (zelenjava, sadje, ovseni kosmiči, ostale žitarice-polnovredne).
Na koncu je treba poudariti da ne obstaja univerzalna dieta, ki bi ustrezala vsakomur. Izbira jedilnika in diete je stvar posameznika in prav zaradi tega je potrebno slediti svojemu telesu in opazovati kaj se z njim dogaja ob takšni ali drugačni dieti. To bo zahtevalo nekaj časa dokler ne ugotovimo katera dieta je prava, ko pa ugotovimo potem je vse enostavno. |