Kaj je glutamin?
Glutamin spada med neesencijalne aminokisline.To, da je neesencijalna sploh ne pomeni, da je nepomembna pač pa samo dejstvo, da jo telo lahko samo proizvaja. Šestdeset procentov glutamina se v telesu nahaja v mišicah preostali del pa v jetrih,pljučih,možganih in želodčnem tkivu.
Prav tako glutamin predstavlja šestdeset procentov celotnega spektra prostih aminokilsin v telesu in ga je telo v normalnih okoliščinah sposobno proizvesti več kot dovolj. Pogosti treningi in stres pa glutamin izčrpavajo iz telesa več kot ga je le to sposobno proizvesti.Zaradi tega ga je potrebno vnseti v telo z dodatnim konzumiranjem.
Katere vrste stresa izčrpajo glutamin iz telesa?
Raziskave so pokazale, da stanja kot so: prehlad,telesna izčrpanost,opekline,operacije,ter vse ostale poškodbe in obolenja izredno zmanjšajo količino glutamina v tečlesu. Za osebe, ki se ukvarjajo z fitnesom in bodybuildingom je pa pomembno vedeti, da do zmanjšanja količin glutamina v telesu pride tudi kot posledica naporne vadbe.
Zakaj prihaja do zmanjšanja glutamina v fazi treninga in po njem?
Intenzivna vadba zmanjša imunski sistem-odpornost telesa ter poveča nivo mlečne kisline in amonija v telesu. Povečane količine amonija povzročijo motnje v pravilnem delovanju mišičevja. Pomembno je vedeti, da v prvih petih minutah treninga pride do črpanja glutamina in sproščanja kortisola(katabolični hormon), ki povzroča razgradnjo mišičevja. Vendar se tu proces ne konča pač pa komaj začne saj se to črpanje glutamina in sproščanje kataboličnega hormona nadaljuje skozi celoten trening in seveda še dolgo po treningu. Bolj je trening intenziven več glutamina se bo izpraznilo-izčrpalo iz mišic. Takšno hitro izčrpavanje glutamina iz mišičnega tkiva prihaja kot posledica tega, da glutamin igra glavno vlogo v hidraciji mišic(sposobnosti mišic da vežejo vodo).V fazi treninga prihaja do dehidracije znotraj celičnega tkiva v mišicah , ki z izgubljanjem vode izčrpa tudi glutamin in obratno.Torej tukaj obstaja tesna pvezava med izčrpavanjem glutamina in dehidracijo mišičnega tkiva.V kataboličnem stanju je ta proces še večji in lahko povzroči zmanjšanje količine glutamina v telesu za 50%.
Premalo glutamina povzroča opadanje mišične mase!
Katabolično stanje, izčrpanost, znotraj celična dehidracija ter mišična atrofija so stanja, ki sejejo strah med vsemi športniki še posebej bodybuilderji. Kako to, da je ena substanca, ki jo v normalnih okoliščinah telo proizvaja v izobilju odgovorna za povzročanje in tudi rešitev vseh teh skrbi?
Doktor Ronald Klatz, predsednik akademije za anti-starostne raziskave v Čikagu zatrjuje,da glutamin pospešuje presnovo,uravnava sintezo-spajnje proteinov,pospešuje produkcijo rastnega hormona ter zviša imunski sistem telesa. Za bodybuilderje in vse, ki se ukvarjajo s športi moči je pomembno dejstvo, da glutamin med vsem kar je že povedano obskrbuje telo z dušikom tako, da ga "pošlje2 ravno tja ker ga telo rabi. Vsi , ki dvigujejo uteži vedo kaj za telo pomeni pozitivni nitrogenski-dušikov balans-ravnovesje. Brez pozitivnega nitrogenskega balansa ni anabolnega učinka in ni rasti mišičevja. Kot nehidratni vir energije se glutamin v telesu spremeni v glutamat in kot tak proizvaja oz obnavlja ATP, ki pa je osnovna energija za mišične celice. Z zadostno količino glutamina v telesu -posebej v fazi dieziranja zelo malo ali sploh nič ne izgubljate na mišični masi in nasprotno.
Torej če imate premalo glutamina -posebej v fazi diete bo to povzročilo velik padec mišične mase kar si vsekakor nočete privoščiti.
Koliko glutamina je potrebno zaužiti ?
Raziskave kažejo na široko paleto doziranja , ki se giba od 3-40 gr na dan. Vsekakor so te doze odvisne od potrebe posameznika in od težavnosti posla in športa s katerim se ukvarja. Vsekakor je izredno pomembno tudi v katerem obdobju vašega treninga dodatno konzumirate glutamin. Veliko bodybuilderjev je na osnovi lastnih izkušenj ugotovilo, da je jemanje glutamina v obdobju velikega vnosa kalorij praktično brez rezultata saj ga takrat telo proizvede zadosti in dodatno jemanje glutamina bi pomenila metanje denarja. Je pa še kako pomembno jemanje glutamina takrat kadar smo na dieti in zmanjšamo vnos kalorij. Verjetnost, da bi ob tem izgubili nekaj dokaj težko "zgarane" mase je velika in dodajanje glutamina je takrat obvezno.
Količina od 3 gr na dan je zadostna za premagovanje slabosti in rahle izčrpanosti nima pa nobenega vpliva na veliko povečanje mišične mase. Takšno doziranje po treningu pomaga pri regeneraciji mišičevja.
Najbolj pogost način doziranja glutamina je 2x5 gr in sicer po treningu in pred spanjem. Tisti bolj zahtevni pa vsekakor presegajo to mejo in ga dozirajo 25-30 gr in sicer 5-7 krat na dan po 5gr.
V času težke bolezni je doziranje lahko tudi do 40 gr. na dan.
PEAK izdelka Anabolic Protein Fusion in Whey Fusion vsebujeta dodatni prosti L-glutamin zato sta idealna kot prehransko dopolnilo za vse vrste športov
NE SPREGLEJTE:
V času visoko kalorične diete ga ni potrebno jemati. V času intenzivnih treningov 5-10 gr na dan. V času nizko kalorične diete 25-30gr na dan.
Konzumirajte glutamin skupaj z visokoglikemičnim napitkom(glukoza)!
Glutamin je osupljiv sam po sebi! Kot dodatek je v določenem obdobju nepomemben in spet izrednega pomena v naslednjem obdobju.
UPORABLJAJTE GA PAMETNO!!! |